Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu  |  Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi!  |  17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş  |  Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanız!  |  CANER BALIĞI ÜRETİMİ YAPILABİLİRLİĞİ  |  KARAKUŞ AİLESİNDEN TEŞEKKÜR MESAJI  |  PATATES HASADINA BAŞLANDI  |  HAVA KALİTE ÖLÇÜM CİHAZI  |  IĞDIR ÜÇ YIL ÖNCE YÜKSEL BABAL'SIZ 15 TEMMUZU YAŞASAYDI  |  PRATİK KAYISI TOPLAMA ARACI  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul PUTLAR YIKILIYOR

PUTLAR YIKILIYOR


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 99
Konu: 94
Cevap: 0
Bu Konu 99 gün önce eklendi

PUTLAR YIKILIYOR

PUTLAR YIKILIYOR

12/04/2019

Çocukluk günlerimde O tay (Iğdır yöresinde Aras’ın öte yakasına verilen ad)’dan muhacir gelmiş büyüklerimizden “başevik”-“bolşevik” söylemi- lafını çok duyardım. Merak ettim, o günlerde köy entelektüelerinden, sözü dinlenen Ahmet Amca’ya ne demek olduğunu sordum. Ahmet Amca, ‘başevik’in “komünist” demek olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu.
Ahmet Amca’nın söyledikleri bugünkü gibi belleğimdedir:
-Komünistler Allahsızdır, din iman bilmezler. Sorgusuz sualsiz malına mülküne el koyarlar. Onlarda aile mefhumu da yoktur. Mesela, evinin kapısına vardığında kapıda bir papağ/kasket asılı ise evine girmezsin, çünkü içeride mutlaka komünist vardır.
İçimde “komünist” denen bir öcü oluşmuştu.
Gün oldu, büyüdük, okuduk, bilinçlendik. Köyümün söylenti kökenli “bilgi”si kafamdan silindi, yerini gerçeklere bıraktı. Bilinçlenme sürecinde komünistin toplumsal bir düzen kurmak amacında olan bireyler olduğunu öğrendim.
Ben öğrendim de...
Ülkemin insanlarının ekseriyetinde çocukluğumun “öcü”sü hala yaşıyordu ve hatta “Her görüldüğü yerde ezilmeliydi.”
Bilinçlenme bireyde nisbeten kısa, toplumsal ölçekte uzun zaman alır. Bir de yaşayarak öğrenme diye bir etken de etkilidir. Yerel yönetimler parklara ahşap banklar yapar, bir güzel yağlı boyayla boyar, üzerine de “Dikkat boyalıdır!” diye bir etiket bırakır. Benim güzel insanım uyarıyla yetinmez, parmağının ucuyla boyalı banka mutlaka dokunmak isteyecektir.
O hesap; bir Maçoğlu çıktı. “Komünist Başkan” diye ünlendi. Elalem onun yerel yönetimde yaptıklarıyla komünistliğin; üretim, dayanışma, eşit bölüşüm, halka hizmet aşkı, yönetimde açıklık olduğunu öğrendi. Türkiye O’nun varlığıyla içindeki tabuyu yıktı, gerçeğe adım attı. Şimdilerde komünistler korku salmıyor, beğeni topluyor.
Ülkemde her kavram tartışılsın, kapitalizm de, komünizm de, hatta faşizm de... Ancak tartışılanlar yakıştırmalarla değil, bilimsel tanımlarıyla ortaya dökülsün. Eminim ki, böylesi bir durumda sağduyulu yurttaşlarım aydınlık yolu bulacaklardır.
Tarih  :  12 Nisan 2019        Okunma  :  563        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz