Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
Hükümlülere Organ Bağışının Önemi Anlatıldı  |  ”Ermenilerin Bu Bölgede Türklere Yaptığı Katliamı Naziler Bile Yapmamıştır.”  |  BELEDİYE KÜTÜPHANE BAHÇESİNE FİDAN VE ÇİÇEK DİKİLDİ  |  İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN GÖNEN’İN 23 NİSAN MESAJI  |  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Iğdır İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı.  |  Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti  |  İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNÜN “IĞDIR’IN ÇİÇEK KOKULU OKULLARI” PROJESİ İLE  |  Eş Başkanlar Seyyar Satıcıları Başkanlık Makamında Ağırladı  |  Iğdır Belediyesi Berat Kandili Dolayısıyla Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkram Etti  |  Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Eylem Çelik: Bize Düşen Görev Halka Hizmet Etmek  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul PUTLAR YIKILIYOR

PUTLAR YIKILIYOR


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 88
Konu: 83
Cevap: 0
Bu Konu 13 gün önce eklendi

PUTLAR YIKILIYOR

PUTLAR YIKILIYOR

12/04/2019

Çocukluk günlerimde O tay (Iğdır yöresinde Aras’ın öte yakasına verilen ad)’dan muhacir gelmiş büyüklerimizden “başevik”-“bolşevik” söylemi- lafını çok duyardım. Merak ettim, o günlerde köy entelektüelerinden, sözü dinlenen Ahmet Amca’ya ne demek olduğunu sordum. Ahmet Amca, ‘başevik’in “komünist” demek olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu.
Ahmet Amca’nın söyledikleri bugünkü gibi belleğimdedir:
-Komünistler Allahsızdır, din iman bilmezler. Sorgusuz sualsiz malına mülküne el koyarlar. Onlarda aile mefhumu da yoktur. Mesela, evinin kapısına vardığında kapıda bir papağ/kasket asılı ise evine girmezsin, çünkü içeride mutlaka komünist vardır.
İçimde “komünist” denen bir öcü oluşmuştu.
Gün oldu, büyüdük, okuduk, bilinçlendik. Köyümün söylenti kökenli “bilgi”si kafamdan silindi, yerini gerçeklere bıraktı. Bilinçlenme sürecinde komünistin toplumsal bir düzen kurmak amacında olan bireyler olduğunu öğrendim.
Ben öğrendim de...
Ülkemin insanlarının ekseriyetinde çocukluğumun “öcü”sü hala yaşıyordu ve hatta “Her görüldüğü yerde ezilmeliydi.”
Bilinçlenme bireyde nisbeten kısa, toplumsal ölçekte uzun zaman alır. Bir de yaşayarak öğrenme diye bir etken de etkilidir. Yerel yönetimler parklara ahşap banklar yapar, bir güzel yağlı boyayla boyar, üzerine de “Dikkat boyalıdır!” diye bir etiket bırakır. Benim güzel insanım uyarıyla yetinmez, parmağının ucuyla boyalı banka mutlaka dokunmak isteyecektir.
O hesap; bir Maçoğlu çıktı. “Komünist Başkan” diye ünlendi. Elalem onun yerel yönetimde yaptıklarıyla komünistliğin; üretim, dayanışma, eşit bölüşüm, halka hizmet aşkı, yönetimde açıklık olduğunu öğrendi. Türkiye O’nun varlığıyla içindeki tabuyu yıktı, gerçeğe adım attı. Şimdilerde komünistler korku salmıyor, beğeni topluyor.
Ülkemde her kavram tartışılsın, kapitalizm de, komünizm de, hatta faşizm de... Ancak tartışılanlar yakıştırmalarla değil, bilimsel tanımlarıyla ortaya dökülsün. Eminim ki, böylesi bir durumda sağduyulu yurttaşlarım aydınlık yolu bulacaklardır.
Tarih  :  12 Nisan 2019        Okunma  :  341        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz