Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
Iğdır Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş, Meclis üyesi Bülent Baydar ile birlikte, İŞKUR İl Müdürü  |  Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ballı, Iğdır Belediye Eş Başkan Yaşar Akkuş’u  |  Türkiye ile İran i sınır illeri arasındaki 90. Alt Güvenlik Komite Toplantısı Ağrı’da yapıldı  |  DOLARDAKİ DÜŞÜŞ VE DOĞALGAZ KÖMÜR FİYATLARINI AŞAĞI ÇEKTİ  |  KAZA SONUCU YARALANAN UZMAN ÇAVUŞ ŞEHİT OLDU  |  EŞ BAŞKAN AKKUŞ HAVALİMANI MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ  |  ADNAN OK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCILIĞINA  |  MOTOSİKLET KAZASI  |  EŞ BAŞKAN AKKUŞ SOKAK SOKAK DOLAŞIP VATANDAŞLARI DİNLİYOR  |  IĞDIR'DA KENEVİR ELE GEÇİRİLDİ  |  
Forum  Köşe Yazıları Akay Aktaş EMNİYET MÜDÜRÜ BASINA TAVIR KOYAR MI?

EMNİYET MÜDÜRÜ BASINA TAVIR KOYAR MI?


akayhoca
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 261
Konu: 225
Cevap: 0
Bu Konu 102 gün önce eklendi

EMNİYET MÜDÜRÜ BASINA TAVIR KOYAR MI?

EMNİYET MÜDÜRÜ BASINA TAVIR KOYAR MI?

06/06/2019

Yüksel Babal ve Orhan Çevik Iğdır’da müdürlük yaparken, çıtayı o kadar yükselttiler ki yerlerine atananlar hem o çıtanın havası altında, hem de uygulamalarının gölgesinde kalarak, basınla olan ilişkilerini zikzaklı yürütüyorlar.
Birincisi benim gibileri gazeteciden saymama gibi garip bir havaya girdiler. Ama güvenlik şubesi, hemen her yazı, genelge, ya da mahkeme kararlarını tebliğ etmek için de azami hassasiyet gösteriyorlar.
Bayram münasebetiyle il dışındayım. Fakat ister istemez aklımın bir yanı da Iğdır ve özellikle de yerel basında.
Ben şimdiki Emniyet Müdüründen randevu alıp hayırlı olsuna gitmedim. Gerek de duymadım. Seçim sathi mealine girince gazeteci Nihat Aras azizim ile birlikte gittim. Daha doğrusu o gidiyordu ben de yama oldum.
Makamda Emniyet Müdürünün seçimler ile ilgili, yersiz- haksız ve hatta ev sahipliğine pek de uymayacak tutumlarını, özellikle de bana karşı sert itici sözlerine, misafirliğime halel gelmesin diye pas geçip karşılık vermedim. Kaleme de almadım. Ama bu emniyet müdürü hala kendini “karakol amiri” filan zannediyor diye içimden geçirmedim değil. Hani karakol amirleri, filmlerde görürüz ya, suçluları, özellikle de kavga edenleri, azarlar, paylar bir daha karakola düşmeyin diye de uyararak gönderir ya. Öylesine yani. Ne var ki o tip sahneler Hulusi Kentmen’e yakışırdı ve tamamen senaryoydu. Gerçek hayat hiç de öyle değil. Ayrıca o suların altından da çok sular aktı gitti.
Iğdır’da bir olaya anında polisler müdahalede bulunmuş. Güzel. Ama bunu öyle abartmak neyin nesi. Polis elbette elinden geldiğince hızlı ve önleyici bir biçimde olaya müdahalede bulunacaktır. Bu onun görevidir. Bu da yeni moda oldu. Polis görevini yapar. Kahraman vefakâr polis. Doktor görevini yapar, çilekeş doktor. Öğretmen görevini yapar cefakâr öğretmen. Yok ya. Bunun için maaş alıyorlar. Bunun için varlar. Görevini yapanları böyle alayü vâlâ övmek, pohpohlamak da nereden çıktı.Kahramanlar diyarına döndük.
Valilik Yolu mevsimsel olarak yine Bağdat Caddesine, benim deyişimle Bit Pazarına dönmüş durumda. Kalabalıktan, gürültüden geçilmeyen, ilkel, huzura sükuna hasret güzel görüntüye susamış bir kalabalık manzumesi.
Nihat Aras meslektaşımda Valilik Yoluna niçin gereğinden fazla polis ve hele Bekçi görevlendirildiğini, özellikle bekçilerin alındıkları mahallelerin huzurundan sükunundan sorumlu olduklarını ima eden bir paylaşımda bulunmuş.
Haksız mı? Değil. Eksiği çok, fazlası yok bir yorum. Ama bizim Emniyet Müdürü fazla alıngan ya. Orantısız bir tepki göstermiş. Eh inzibati yetkileri olması nedeniyle olağan görelim de. Şu iki konuya parmak basmadan geçemiyorum.
Diğer mahalle bekçilerini Valilik Yoluna kaydırmak, oraları potansiyel olarak, hırsızların insafına bırakılmış ve hedef gösterilmiş olunmuyor mu? Değilse o bekçiler niye alındılar. Var mı bunun bir cevabı. Haa elbette ki bir olay vukuunda diğer görevliler kaydırılır ama bunun bir izahı ve delili amacı olmak kaydıyla.
Ve kalkıp da sayfalar dolusu ve bilmem neler yapıldı neler gibisinden istatistiki rakamlar ile hanelerine ARTILAR VE KAHRAMANLIKLAR payelerinin verilmesi basit bir savunma refleksini geçmemekte, haksız icraatlara kılıf aranması olsa gerek.
Ey Emniyet Müdürü sıradan görevleriniz ne zamandan beridir kahramanlık mertebesine çıkarıldı.
Beni en çok şaşırtan da bundan böyle Aras ve Aydın Gazetelerinin ve paylaşımlarının okunmaması tavrı ve tavsiyesi.
Bir Emniyetin işi gazetelere tavır koymak, ambargo koymak ve TU KAKA edercesine halka tavsiyede bulunmak mı olmalıdır. Bunun toplumsal yararı nedir. Ve ters teper okuyucu sayısı da roketlenir. Kendimden bilirim.
Bay Emniyet Müdürü sizinle herhangi bir teşrii mesaimiz yok diye Iğdırlı yazılarımı okumuyor mu? Okumayacak mı?
Bu küçük çocukların bile itibar etmeyeceği bir alınganlıktır. Siz işinizi yapıyorsunuz. Ne kadar iyi yaparsanız bizler mutlu oluruz. Gazetemize konu ederiz. Ama eksiğinizi yanlışınızı da yazarız. Kamu adına denetim yapar ve halkı bilgilendiririz. Bu HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ dür ve siz buna sınırlama getirmeye çalıştığınızın farkında mısınız?
Yazı içeriğinde belirttiğim gibi, siyah beyaz Türk filmlerinde v e o yıllarda belki de rağbet revaç gören ve bir anlamda işlerliği de bulunan mahalle karakol amiri psikozundan kurtulmanız ve çağdaş, hukuka dayalı, devletin emrinde halkın hizmetinde koruyucu, önleyici caydırıcı tedbirler ile Iğdırlının huzur ve sükununu sağlamanız en büyük dilek ve naçizane tavsiyemdir.
NOT: Bu açıklamalarınız için Valilikten onay alınmış mıdır? Bu hususun da açıklığa kavuşmasını istemek hakkım olsa gerek.Tarih  :  6 Haziran 2019        Okunma  :  1050        Yazan  :  akayhoca

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz