Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
Iğdır Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş, Meclis üyesi Bülent Baydar ile birlikte, İŞKUR İl Müdürü  |  Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ballı, Iğdır Belediye Eş Başkan Yaşar Akkuş’u  |  Türkiye ile İran i sınır illeri arasındaki 90. Alt Güvenlik Komite Toplantısı Ağrı’da yapıldı  |  DOLARDAKİ DÜŞÜŞ VE DOĞALGAZ KÖMÜR FİYATLARINI AŞAĞI ÇEKTİ  |  KAZA SONUCU YARALANAN UZMAN ÇAVUŞ ŞEHİT OLDU  |  EŞ BAŞKAN AKKUŞ HAVALİMANI MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ  |  ADNAN OK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCILIĞINA  |  MOTOSİKLET KAZASI  |  EŞ BAŞKAN AKKUŞ SOKAK SOKAK DOLAŞIP VATANDAŞLARI DİNLİYOR  |  IĞDIR'DA KENEVİR ELE GEÇİRİLDİ  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul NAFİLE TARTIŞMALAR

NAFİLE TARTIŞMALAR


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 112
Konu: 104
Cevap: 0
Bu Konu 96 gün önce eklendi

NAFİLE TARTIŞMALAR

NAFİLE TARTIŞMALAR

12/06/2019

İmamoğlu-Yıldırım arasında geçecek tartışma programı üzerinde yoğunluk, tv oturumundan sonra da sürecektir. Pazar günü gerçekleşmesi beklenen program herkesin dilinde. Gerçekte ortada merak edilecek; iki rakip arasındaki söz düellosundan sonra kamuoyunu aydınlatacak zerrece bir şey yok.
31 Mart İstanbul seçimlerine dair üstü örtülü, aydınlatılmaya muhtaç ne kaldı ki... Değil İstanbul , ülkenin yurttaşları ıcığına cıcığına dek her şeyi öğrenmiş durumda.
Seçim gecesi oyların sayımı henüz devam ederken Anadolu Ajansı’nın ekran karartması sürecinde Binali Yıldırım, sayı da belirterek seçimi kazandığını ilan etti. Tez elden atı alıp Üsküdar’ı geçmek niyetindeydi. Olmadı, karşı tarafın tedbiri ve de dirayetiyle oyun bozuldu. Seçimi Ekrem İmamoğlu önde tamamlamıştı.
İtirazlar sürecinde oyların yeniden sayılması istendi. Olmadı, geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Karar, seçim yasasına aykırıydı; oyların sayımı sırasında itiraz edilip zapta geçirilen oylar yeniden sayılabilirdi. YSK, yasanın âmir hükmüne rağmen karar vermişti. İktidar kanadı YSK’yı; “patron” olarak nitelendirmişti.
Uzun tartışma ve itirazlar sonucu YSK, İstanbul’da seçimin yenilenmesine karar verdi. O da yalnızca büyükşehir seçimiydi. Bu karar da yasaya ve içtihatlara aykırıydı; bazı sandık kurullarının oluşturulmasındaki usulsüzlük seçimin yenilenmesine neden olamazdı. Sandık kurulları önceden oluşturulmuştu, kesinleşme tarihinden sonra böylesi bir itiraz yapılamazdı.
Bu tür herc ü merç sürecinde yanlı yansız herkesin kafasında bir netlik oluştu:
AKP, İstanbul seçimlerini kaybedeceğini hesaba katmamıştı. Ne bahasına olursa olsun İstanbul elden gitmemeliydi. YSK’daki etkisini kullanarak seçimi iptal ettirdi. İmamoğlu’nun hakkı yendi, mağdur oldu.
İmamoğlu-Yıldırım diyaloğunda artı olarak öğreneceğimiz bir şey yok. Niye yapılıyor? İmamoğlu, karşı tarafın polemiklerini önlemek için “evet” diyor. Karşı taraf, bir mucize olur ya da kamuoyunun kafasını biraz daha karıştırırım niyetiyle durumu dengelemek istiyor.
Ülke, tartışmayla bir yere varılamayacak noktaya geldi. Ne yapılması gereğini Mısır’daki sağır sultan bile duymuştur.


Tarih  :  12 Haziran 2019        Okunma  :  397        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz