Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
HALKIN BÜYÜK ZAFERİ  |  VALİLİK MAKAMINA AÇIK DİLEKÇE (İl Emniyet Müdürlüğü)  |  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Basın Ve Eğitimcilerle Buluştu  |  GABB Başkanlığına Mızraklı Seçildi, Iğdır Ve Halfeli Yeniden GABB'da  |  Şehir Merkezindeki Yollarda Yaya Geçitleri Boyanarak Yenilendi  |  BAŞKAN YAŞAR AKKUŞ GECEYARISINDA BİLE SAHADA ÇALIŞIYOR  |  IĞDIR’DA BİR İLK “BILDIRCIN ÇİFTLİĞİ”  |  Iğdır'da "Metsamor" Tehlikesine Karşı Tatbikat Yapıldı  |  Iğdırlılar Lösemi Hastası Evrim Çelik İçin Seferber Oldu  |  İbrahim Kardeşimizin Haberi Yüreğimizi Yaktı  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul NAFİLE TARTIŞMALAR

NAFİLE TARTIŞMALAR


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 94
Konu: 89
Cevap: 0
Bu Konu 13 gün önce eklendi

NAFİLE TARTIŞMALAR

NAFİLE TARTIŞMALAR

12/06/2019

İmamoğlu-Yıldırım arasında geçecek tartışma programı üzerinde yoğunluk, tv oturumundan sonra da sürecektir. Pazar günü gerçekleşmesi beklenen program herkesin dilinde. Gerçekte ortada merak edilecek; iki rakip arasındaki söz düellosundan sonra kamuoyunu aydınlatacak zerrece bir şey yok.
31 Mart İstanbul seçimlerine dair üstü örtülü, aydınlatılmaya muhtaç ne kaldı ki... Değil İstanbul , ülkenin yurttaşları ıcığına cıcığına dek her şeyi öğrenmiş durumda.
Seçim gecesi oyların sayımı henüz devam ederken Anadolu Ajansı’nın ekran karartması sürecinde Binali Yıldırım, sayı da belirterek seçimi kazandığını ilan etti. Tez elden atı alıp Üsküdar’ı geçmek niyetindeydi. Olmadı, karşı tarafın tedbiri ve de dirayetiyle oyun bozuldu. Seçimi Ekrem İmamoğlu önde tamamlamıştı.
İtirazlar sürecinde oyların yeniden sayılması istendi. Olmadı, geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Karar, seçim yasasına aykırıydı; oyların sayımı sırasında itiraz edilip zapta geçirilen oylar yeniden sayılabilirdi. YSK, yasanın âmir hükmüne rağmen karar vermişti. İktidar kanadı YSK’yı; “patron” olarak nitelendirmişti.
Uzun tartışma ve itirazlar sonucu YSK, İstanbul’da seçimin yenilenmesine karar verdi. O da yalnızca büyükşehir seçimiydi. Bu karar da yasaya ve içtihatlara aykırıydı; bazı sandık kurullarının oluşturulmasındaki usulsüzlük seçimin yenilenmesine neden olamazdı. Sandık kurulları önceden oluşturulmuştu, kesinleşme tarihinden sonra böylesi bir itiraz yapılamazdı.
Bu tür herc ü merç sürecinde yanlı yansız herkesin kafasında bir netlik oluştu:
AKP, İstanbul seçimlerini kaybedeceğini hesaba katmamıştı. Ne bahasına olursa olsun İstanbul elden gitmemeliydi. YSK’daki etkisini kullanarak seçimi iptal ettirdi. İmamoğlu’nun hakkı yendi, mağdur oldu.
İmamoğlu-Yıldırım diyaloğunda artı olarak öğreneceğimiz bir şey yok. Niye yapılıyor? İmamoğlu, karşı tarafın polemiklerini önlemek için “evet” diyor. Karşı taraf, bir mucize olur ya da kamuoyunun kafasını biraz daha karıştırırım niyetiyle durumu dengelemek istiyor.
Ülke, tartışmayla bir yere varılamayacak noktaya geldi. Ne yapılması gereğini Mısır’daki sağır sultan bile duymuştur.


Tarih  :  12 Haziran 2019        Okunma  :  218        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz