Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
ORDU BELEDİYESİNDE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLAN BU ZATI TANIYAN BİR IĞDIRLI VAR MI  |  Genç Çiftçiler Yapılan Desteklerin Amacına Ulaştığını Gösteriyorlar  |  temmuz Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 23.191 Yolcuya Hizmet Verildi…  |  İĞDE TOZU SATAN BAHARATÇIYA BÜYÜK İLGİ  |  Başkan Yaşar Akkuş “4 Ayda 1 Milyon Tasarruf Yaptık”  |  ENGELLİ VATANDAŞIMIZA KOLTUK DEĞNEĞİ HEDİYE ETTİK  |  Tarım Ve Orman Bakanlığından AV SEZONU Duyurusu  |  FERHAT AKAR OĞLUNU SÜNNET ETTİRDİ  |  Iğdır Belediyesi Bayram Namazı Çıkışında Vatandaşlara Çorba İkram Etti.  |  Ne Bodrum Ne Alanya İranlı Turistler Van’a Akın Etti  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul BİLE BİLE LADES

BİLE BİLE LADES


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 108
Konu: 101
Cevap: 0
Bu Konu 47 gün önce eklendi

BİLE BİLE LADES

BİLE BİLE LADES

02/07/2019

Çoğu kez sorulur:
-Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler neden geri kalmıştır?
-İslam ülkelerinin ahalisi neden mutsuz ve perişan?
Dosdoğru sorulabilir:
-2 Temmuz ‘da onlarca insanın bir otelde güpegündüz, tüm ülkenin gözü önünde İslam ülkesinden başka nerede yakıldığı görülmüştür?
Ülkemizde 2 Temmuz’un öncesinde de sonrasında da buna benzer vahşet yaşandı. Neden olarak; “Dinin siyasete alet edilmesi” olarak gösterildi.
Gösterildi gösterilmesine de daha fazla alet edildi ve alamet-i farikası “rabia” olan “İslam devleti” kurma noktasına kadar ulaşıldı.
Oysa ki, dinin nasıl dizginlendiğini; inancın kul ile Tanrı arasında olması gerektiğini tecrübeyle sabit bir yakın geçmişimiz var. Cumhuriyet’in ilk yılları; Atatürk devrimleriyle çağdaş dünya görüşünün kapıları açılmış, hem sanayide hem sosyal hayatta Batı ile yarışır olmuşuz.
Dünyayı yeniden keşfe gerek yok. Batı medeniyeti yüzyıllar öncesinde dinde reform hareketiyle inancın olması gereken yerini belirlemiş; dinin modern atılımlar önünde bir set olmasına geçit verilmemiştir. Cumhuriyeti kuranlar laiklik ilkesiyle aynı yolu izlemişler; köhnemiş yargıların toplumun ayaklarına pranga olmasını önlemişlerdir.
Bir ders alınmış mıdır? Hayır. Zenginlik ve ikbal uğruna dinsel figürlere daha fazla itibar vaziyeti siyasetin her cenahında süredurmaktadır.
Konumuzla ilgili dumanı tüten taze bir haber: Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin tatil süresinde yararlanmaları için bir eğitim kitapçığı hazırlamış. Kitapçıkta; Cumhuriyetin ilk yılları “baskı” dönemi, daha sonraki-özellikle son on yıllar- “rahatlama” olarak nitelendirilmiş.
Dinsel tabular siyasetçiler ve ortamdan nemalanan ruhban kesimler aracılığıyla toplumu bir karabasan gibi sarıp sarmalamış. “Şişeden çıkan cin”i , Atatürk ve yol arkadaşlarının yaptığı gibi tekrar müminlerin kalbine sokamazsak, başka “2 Temmuzlar” kaçınılmaz olacaktır.
Tarih  :  2 Temmuz 2019        Okunma  :  310        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz