Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ATANAN OP.DR.NEVRUZ EREZ BU GÜN IĞDIR'A GELDİ  |  DSİ Karadenizspor 1-0 Iğdır Es Spor  |  IĞDIR GENÇLİK MERKEZİNİN NAZİK ZİYARET VE KUTLAMASI  |  Iğdır Belediyesi'nden "çocuk gelin olmasın" uygulaması  |  Belediye Eş Başkanlarımız 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Nedeniyle Kutlama Mesajı Yayınladı  |  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Mesajı  |  İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2019 Yılı Son Toplantısı Yapıldı  |  76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1  |  TIR DOLUSU KAÇAK SİGARA  |  NEVRUZ EREZ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ATANDI  |  
Forum  Köşe Yazıları Konuk Yazar MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NOT ETSİN…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NOT ETSİN…


konukyazar
Seviye  Editör
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 85
Konu: 65
Cevap: 0
Bu Konu 104 gün önce eklendi

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NOT ETSİN…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NOT ETSİN…

11/07/2019

Zeki Sarıhan

Zengin olanlarımızdan maarifin değerini bilen bazılarının okul yaptırmaları, eğitim kurumlarına bina ve arsa vermeleri eski bir uygulamadır. Bakanlık da bu okullara o zenginin adını verir. Böylece millet bir eğitim kurumuna kavuşurken zenginlerin servetleri de meşruluk kazanır!

Bakanlık şimdi parayı bastırıp okulun adını satın alma uygulaması başlatmış! . Bakanlık, aldığı bu paraları diğer eğitim hizmetlerinde kullanacakmış. Bir okulun adı kaç para eder bilmiyoruz. Herhalde ilkokullarla orta okulların, liselerin fiyatları bir olamaz. Hatta az öğrencili okullarla kalabalık okulların adları da farklı fiyatlarla satılacaktır.

Belli ki, bakanlık, daha doğrusu devlet, eğitim hizmetlerine para yetiştiremiyor. Zam üstüne zam yaparak hazinedeki açığı kapatmaya çalışıyor, Merkez Bankasının yedek akçelerini bütçeye aktarıyor.

Ekonomik göstergelerin baş aşağı gitmesinin nedeni, mermi fiyatları olmasın? “Siz bir merminin kaç lira olduğunu biliyor musunuz?” denilmişti çünkü. Bu mermi öyle Kırıkkale tabancasının mermileri değil.

YÜZ YIL ÖNCE DENENMİŞ YÖNTEMLER

Osmanlı Devleti de 1914’te içine girdiği cehennemde hemen bütün parasını mermilere harcamış, bu durum eğitim hayatını felç etmişti. Hazine tamtakırdı ve devlet memur maaşlarını ödeyemez duruma düşmüştü.

“Milli Mücadelede Maarif Ordusu”nun sayfaları Mütarekede öğretmenlerin çektiği sefalete ayna tutuyor. Birinci Dünya Savaşı elde avuçta bir şey bırakmadığı için İstanbul Hükümeti, Mütareke döneminde memurlara maaş meselesiyle boğuştu durdu. Maaşlarını Özel İdare’den alan İlkokul öğretmenlerinin durumu ise “facia”dan başka bir sözle anlatılamaz.

Milli Eğitim Bakanlığının aklında bulunsun. Bakın Mütarekede okulların giderlerini karşılamak ve öğretmenlerin maaşlarını ödeyebilmek için İstanbul Hükümeti ne gibi yollara başvuruyordu:

Maaşları para bulunca ödemek!
Maaşın bir kısmını yiyecek olarak vermek
Yatılı okulları gündüzlüye çevirmek
Bakanlığın elindeki arsaları satmak
Öğretmen sayısını azaltmak
Bir kısım öğretmenleri yarım maaşla mecburi izne çıkarmak
Maaşları indirmek
Eğitimi paralı hale getirmek
Bazı okulları kapatmak
Okulları satmak
Vakıf arazilerini satmak
Okullar için “iane” toplamak
Her okul için bir yardım derneği kurdurmak
Öğretim süresini aşağı çekmek
Okul müdürlükleri ve öğretmenlikleri açık eksiltmeye koymak
Öğretmen maaşını bir zengine verdirmek.

Son gelen haberler, hükümetin Libya’daki iç savaşta da taraf olduğunu gösteriyor. Savaşı çok seven yöneticilerimizin daha şimdiden okulların adını açık artırmaya çıkarması, gelecekte daha başka uygulamaların da yürürlüğe konulacağını düşündürüyor.

İlgililer not alsınlar. Mütarekede yukarıdaki önlemler de uygulanmıştı. Her ne kadar bunlar eğitimi de devleti de yıkılmaktan kurtarmadıysa da…
Tarih  :  11 Temmuz 2019        Okunma  :  316        Yazan  :  konukyazar

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz