Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
ORDU BELEDİYESİNDE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLAN BU ZATI TANIYAN BİR IĞDIRLI VAR MI  |  Genç Çiftçiler Yapılan Desteklerin Amacına Ulaştığını Gösteriyorlar  |  temmuz Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 23.191 Yolcuya Hizmet Verildi…  |  İĞDE TOZU SATAN BAHARATÇIYA BÜYÜK İLGİ  |  Başkan Yaşar Akkuş “4 Ayda 1 Milyon Tasarruf Yaptık”  |  ENGELLİ VATANDAŞIMIZA KOLTUK DEĞNEĞİ HEDİYE ETTİK  |  Tarım Ve Orman Bakanlığından AV SEZONU Duyurusu  |  FERHAT AKAR OĞLUNU SÜNNET ETTİRDİ  |  Iğdır Belediyesi Bayram Namazı Çıkışında Vatandaşlara Çorba İkram Etti.  |  Ne Bodrum Ne Alanya İranlı Turistler Van’a Akın Etti  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul BATI VE BİZ

BATI VE BİZ


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 108
Konu: 101
Cevap: 0
Bu Konu 38 gün önce eklendi

BATI VE BİZ

BATI VE BİZ

11/07/2019

Gurbetçi/Alamancı dostlarla, henüz yankıları dinmeyen İstanbul seçimlerini konuşuyoruz. Daha önce de birçoklarınca dillendirilen bir kaygılarını ortaya sürdüler; “Bizde seçim olunca kıyamet kopuyor, oysa ki Almanya’da seçimi ya televizyondan ya da bilbordlara yapıştırılmış tanıtım ilanlarından öğreniyoruz.”
Kaygılarında haklılar, ancak bizim ve Batılıların içinde bulunduğumuz ekonomik ve siyasal koşullar farklıdır.
Bir Alman’a göre;
*Ekonomi sağlam temellere oturmuştur, piyasa kurallarına göre işlemektedir. Her halukarda kendisini zora sokacak bir durum oluşmayacaktır.
*Siyasal sistemlerinde; ister sosyal demokratlar, ister Hırıstiyanlar iktidar olsun bir değişiklik olmayacaktır.
*Hangi siyasi iktidar olursa olsun, Batı ölçülerinde hukukun üstünlüğü kuralı-buna kapitalist egemenlerin hukuku deseniz de olur-etkili bir şekilde işlemektedir.
Seçim sonuçları bir Alman’ın ufkunu karartacak nitelikte değildir.
Bir Türk’e göre;
*Ekonominin bugünden yarına güvencesi yoktur. Her geçen yıl bir öncekini aratmaktadır. Eğer seçim sonuçları siyasal iktidarı etkilemezse seçimden sonra zamlar sıraya girecektir.
*Tek adam egemenliği üzerine kurulu siyasal sistem yürürlüktedir. “Ötekileştirme” tarzı yığınların geleceğini karartmaktadır.
*Hukuk güvencesi yoktur. Seçimlerin ana temalarından biri “adalet”tir.
Seçim sonuçları bir Türk’ün ufkunu aydınlatabilir.
Her şey bir yana, oluşturulan neo-liberal politikalarla Batı’nın sağmal ineği olmuşuz; onların da tüm yükü sömürülen ülke insanının omuzlarına yüklenmiştir.
Bu nedenlerdendir ki, Alaman rahat, biz deli danalara dönmüşüz.
Tarih  :  11 Temmuz 2019        Okunma  :  223        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz