Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
DUYURU: SEVGİLİ VE DEĞERLİ OKUYUCULARIM  |  TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması  |  Iğdır Belediyesin de Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalışan Personellere  |  AĞRI DAĞI BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ  |  TANDIRA DÜŞEN ÇOCUK FENA HALDE YARALANDI  |  DSİ'YE KADROLU İŞÇİ ALIM İLANI  |  Kışlık Çiçekler İle Oturma Bankları Park Ve Bahçelere Bırakıldı  |  I.Uluslararası 20. Yüzyılın ilk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu Sonuç Bildirgesi:  |  Seramik, Cam ve Çinicilik Atölyesi Üretime Başladı  |  Sanayi Sitesi Esnafı Eş Başkanlarına Teşekkür Ziyaretinde Bulundular  |  
Forum  Köşe Yazıları Akay Aktaş MÜCAHİT HUN'UN YAZILARI HATIRALARIMI DEPREŞTİRDİ

MÜCAHİT HUN'UN YAZILARI HATIRALARIMI DEPREŞTİRDİ


akayhoca
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 271
Konu: 233
Cevap: 0
Bu Konu 1 yıl önce eklendi

MÜCAHİT HUN'UN YAZILARI HATIRALARIMI DEPREŞTİRDİ

MÜCAHİT HUN'UN YAZILARI HATIRALARIMI DEPREŞTİRDİ


30/08/2019


        Mücahit Hun serial olarak Iğdır geçmişine ışık tutan belgesel mahiyette yazılar yazıyor.Orada anlatılanların tamamına yakınını 1955 lerden sonra hatırlıyorum.

        Ancak hatıralara geçmezden önce Mücahit Hun'un Cengiz Ekinci başlıklı yazısının oyun bölümüne bir iki düzeltme yapmak istiyorum.

        Pokerde beş benzemez vardır.Eğer kağıtların tamamı aynı renkte değilse BEŞ BENZEMEZ denilir.Ve yalnızca blöf atmak için riskli olarak kullanılır.

        Birbirini sayı olarak takip etmeyip aynı renkte ise ona RENK denir ve KARE'den bir önceki çok kuvvetli bir eldir.Ful astan üstündür.

        Yok eğer birbirini takip ediyor ve hele ONLU-VALE-DAM-RUA-AS biçiminde ise ona FLOŞ RUAYAL denir.Ve poker oyununun en üstün kağıdıdır.Kupa rengini ise geçecek bir el yoktur.

        Rua kağıdının halk arasındaki adı papazdır.Mücahit Vale olarak açıklamış.Kumarla pek ilgisi olmadığı da böylece anlaşılmış oluyor.

        Cengiz Ekinci Bey'i Kars'ta 1962-63 lü yıllarda görür gıpta ile gazetesine bakar ve hayal kurardık.

        Ben asıl Aşık Deryami yazısının hatıralarımı depreştirmesinden söz edeceğim.

        Nejat Birdoğan Hoca benim şu anki büromun tam karşısında Muhsin Akar'a ait bâlâhane dediğimiz iki katlı evde kalırdı.Güneye bakan balkon ve merdivenler ahşaptı.

        Bizim ev ise hemen bitişikti.

        Babam o yılların diploması az(Revan Ortaokulu) ama ender münevverlerden birisi olduğu için Nejat Hoca ile büyük bir dostlukları vardı.

        Sık sık akşam ailecek oturmaya giderdik. Nejat Hoca'nın eşi Gülsen hanım mükemmel bir ev sahibesiydi.

        Hemen karşı evde de Mal Müdürü Ali Şehitoğlu otururdu.Onlarda gelirlerdi. Hanımlar, annem dahil, çay pasta sohbeti ile genelde domino oynarlardı.

        Erkekler ise şarap, boğma rakı içer ve derin edebi sohbetlere dalarlardı.Şarap Deryami'nin tercihi idi.

        Aşık Deryami bu tür misafirliklerin merkezinde olurdu.

        Bense Nejat Hocamın kitaplığından romanlar alır okurdum.İnce Memet,Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Rebeca hatırımda kalanlar.Ama ben fırsat bulunca Şerlok Holmes ve Mayk Hammerleri gizliden okurdum.

        Babam Nejat Hoca için, Iğdır O'na dar geliyor. O'nun hakkı İstanbul Babıâlidir derdi.

        Düşünün 5 bin nüfuslu Türkiye'nin bir ucundaki sıradan bir kasabada böyle maile toplantıları.Edebi sohbetler yapılırdı.Şimdi ise para nasıl istiflenir. Herkes bunun peşinde.

        Paranın maddiyatın esiri olanların esamisi okunmuyor.Ama bu mümtaz şahsiyetler aradan geçen onlarca yıla rağmen sevgi saygı ile anılıyor.
Tarih  :  30 Ağustos 2019        Okunma  :  520        Yazan  :  akayhoca

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz