Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
Iğdır Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş, Meclis üyesi Bülent Baydar ile birlikte, İŞKUR İl Müdürü  |  Karakoyunlu Belediye Başkanı Bayram Ballı, Iğdır Belediye Eş Başkan Yaşar Akkuş’u  |  Türkiye ile İran i sınır illeri arasındaki 90. Alt Güvenlik Komite Toplantısı Ağrı’da yapıldı  |  DOLARDAKİ DÜŞÜŞ VE DOĞALGAZ KÖMÜR FİYATLARINI AŞAĞI ÇEKTİ  |  KAZA SONUCU YARALANAN UZMAN ÇAVUŞ ŞEHİT OLDU  |  EŞ BAŞKAN AKKUŞ HAVALİMANI MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ  |  ADNAN OK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCILIĞINA  |  MOTOSİKLET KAZASI  |  EŞ BAŞKAN AKKUŞ SOKAK SOKAK DOLAŞIP VATANDAŞLARI DİNLİYOR  |  IĞDIR'DA KENEVİR ELE GEÇİRİLDİ  |  
Forum  Köşe Yazıları Akay Aktaş TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ VE ASKERLERİ

TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ VE ASKERLERİ


akayhoca
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 261
Konu: 225
Cevap: 0
Bu Konu 7 gün önce eklendi
TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ VE ASKERLERİ

TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ VE ASKERLERİ

TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ
VE
ASKERLERİ

09/09/2019

1961 Anayasası’nın getirdiği özgürlük ve demokratik haklar ortamında sol ve anti emperyalist düşünce ve akımlar her alanda sahne aldı.
1965 ve sonrasındaki öğrenci hareketleri, özellikle de ABD aleyhtarlığı tavan yapmaya başladı.
6.Filoyu protesto gösterilerinden tutunuz,bankaların petrolün millileştirilmesi ve ABD üslerinin kapatılmasına kadar çok geniş bir yelpazede gösteriler yapılıyor ve yazılar dergiler kitaplar bildiriler yayınlanıyordu.
ABD -NATO üsleri tam bir hedef durumunda idi.Hele İncirlik’e giden generalimizin çok alt düzey bir subay tarafından üsse sokulmayışı, bu tartışmaları daha da alevlendirmişti.
Ayrıca bu üsler olası bir NAO-ABD, Sovyet -Varşova çatışmasında hedef olacak ve nüklear bumbalarla vurulabilecekti.
Türkiye risk altındaydı.Her ne kadar bu üsler Türkiye için Sovyet tehdidine karşı bir şemsiye olarak gösterilse de.
Bu yoğun eleştiriler karşısında Başbakan Demirel “Türkiye’de üs yoktur,tesis vardır” diyerek konuyu yumuşatmaya çalışıyordu.
O köprülerin altından çok sular aktı.
Türkiye ABD ve NATO’ya rağmen Kıbrıs’a asker çıkararak oradaki soydaşlarımızın katledilmelerine engel oldu.Hak hukkuklarını koruma altına aldı.
Derken Pakistan’a Afganistan’a asker gönderdik.Özbek general Raşid Dostum’u destekledik.Türkiye’de zaman zaman ağırladık.
Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra yakın çemberimizde olaylar hızla gelişti.Bosna Hersek,Arnavutluk,Azerbaycan gibi dost ülkelere de gerek NATO çerçevesinde v e gerekse ikili antlaşmalar gereği askerler gönderdik.Buralarda üsler kurduk.
Bu tarihimizin misyonu olduğu kadar, dost ve kardeş ülkelere el uzatmanın ve büyük birdevlet olmanın kaçınılmaz zorunluluğuydu.
Bir zamanlar başka ülkelere kapılarını açan, üs kurduran Türkiye, şimdi yabancı devletlerde üsler kuruyor askerler bulunduruyor.Yabancı üslere karşı çıkanlardan, bizim başka ülkelerdeki üslerimize itiraz edenler yok.
Demekki bakış açıları da zamanla değişiyor.
Nasıl değişmesinki, düne kadar Rusya dediğimizde hemen “Gomonostlar Moskova’ya” denilirdi.6.Filoyu protesto ettiğimizde Milli Türk Talebe Birliğinin mücahitleri, bu günkü Milli Görüşçüler bizlere VATAN HAİNİ diyerek saldırıyor, dövüyor ve hatta öldürüyorlardı.
Şimdi o kadrolar iktidardalar. Rusya ile can ciğer kuzu sarmasılar. Ve ticari ekonomik ve askeri alanda projeler geliştiriyorlar. ABD ise özellikle bu kesimler tarafından ŞEYTAN olarak nitelendirilmektedir.
Aşağıda sizlere Türkiye’nin üs kurup asker bulundurduğu ülkeleri ve askerlerimizin sayısını veriyorum. İlginizi çekeceğine eminim.KOSOVA : 400

ARNAVUTLUK DENİZ ÜSSÜ : 124

LÜBNAN : 100

KKTC : 50.000

SUDAN : Suvadis Adası Türkiye ‘ye tahsis edildi

IRAK : 2900 (10 üs)

KATAR : 300

SOMALİ : 200

AZERBAYCAN : 70 üs ancak asker sayısı değişken

AFGANİSTAN : 2000

SURİYE : 5000 12 üs

BOSNA HERSEK     : 250

Tarih  :  9 Eylül 2019        Okunma  :  207        Yazan  :  akayhoca

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz