Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ATANAN OP.DR.NEVRUZ EREZ BU GÜN IĞDIR'A GELDİ  |  DSİ Karadenizspor 1-0 Iğdır Es Spor  |  IĞDIR GENÇLİK MERKEZİNİN NAZİK ZİYARET VE KUTLAMASI  |  Iğdır Belediyesi'nden "çocuk gelin olmasın" uygulaması  |  Belediye Eş Başkanlarımız 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Nedeniyle Kutlama Mesajı Yayınladı  |  21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü Mesajı  |  İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2019 Yılı Son Toplantısı Yapıldı  |  76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1  |  TIR DOLUSU KAÇAK SİGARA  |  NEVRUZ EREZ SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ATANDI  |  
Forum  Köşe Yazıları Akay Aktaş ÜNİVERSİTE-VALİLİK YURT MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLIKSIZ

ÜNİVERSİTE-VALİLİK YURT MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLIKSIZ


akayhoca
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 269
Konu: 231
Cevap: 0
Bu Konu 16 gün önce eklendi

ÜNİVERSİTE-VALİLİK YURT MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLIKSIZ

ÜNİVERSİTE-VALİLİK YURT MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLIKSIZ
BU IĞDIR İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP

07/10/2019

Evim boşalınca sağa sola ,KİRALIK EV ilanları astım.Ben mevsim geçti. Eve kiracı bulmakta zorlanırım diye düşünürken öylesine bir talep ile karşılaştım ki şaşırdım kaldım.
Onlarca değil yüzlerce üniversite öğrencisi kiralık ev için beni aradılar. Rica edenlerin, yalvaranların çokluğu beni şaşırttı.
Demek ki Iğdır'da, özellikle üniversite öğrencilerine yönelik bir barınma, konut boşluğu var.
Bunun çeşitli sebepleri varmış. Şimdiye kadar, üniversite birçok bölümünü, kontenjanını dolduramazken bu yıl yeni bölümler açılmış ve öğrenci akınına uğrayan Iğdır, bunların konut, yurt, barınma ihtiyacına cevap veremez hale gelmiş.
Yüzlerce ve hatta bir iki bini bulan öğrenciler kayıtlarını dondurarak Iğdır'dan ayrılmışlar.
Üniversite-Valilik-Yurt Müdürlüğü işbirliği ile buna hazırlıklı olmalıydı. Öngörü, ufuk gerektiren bir mesele de değil. Yetkililer hazırlıksız yakalandılar ve yine olan Iğdır'a oldu.
Abartısız 500 öğrenci bile ev yurt bulamadığı için Iğdır'dan
ayrılmışsa bile ne kadar ekonomik bir kayıp,Her öğrenci ayda neresinden baksanız bin lira harcar.Ayda eder 500 bin lira. Bunun getireceği sosyal aktiviteler, canlılıklar ve geleceğe umutlar da cabası.
Özel sektör bu konuda arz ve talep meselesine uyarak bina ev pansiyon yapardı. Bu talepten sonra mutlaka onlarda bu işe el atacak ve öğrencilere yönelik ev pansiyon yapacaklardır.Ama öncelik devletindir.Yurt müdürlüğünündür.
Her ile bir üniversite açmakla olmuyor bu işler.Altyapı gerek.Hep dediğim budur.
İranlı turistler binlerle ifade edilecek rakamlarla Van'a gidiyorlar da niçin Iğdır'a gelmiyorlar diye yakınıyor bizim insanımız.Türk desen Türk'üz. Mezhep desen aynı mezhepteniz ama bunlar Iğdır'ı bırakıp niye Van'a gidiyorlar. İşte bu yüzden.Altyapın hazırlığın yok.
Kültürün esnaflığın bilgin de yok.Olacağı budur.
Bu yıl kayıp yılı oldu.Umarız önümüzdeki yıl için bu konuda hızlı gerekli adımlar atılır v e öğrencilerin bu sorunu giderilerek Iğdır'a hatırı sayılır bir girdi sağlanmış olur.
Üniversitemizin hacmi büyür.
Öğrencilerimize okuma olanağı sağlanmış olur.
Tarih  :  7 Ekim 2019        Okunma  :  295        Yazan  :  akayhoca

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz