Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
DUYURU: SEVGİLİ VE DEĞERLİ OKUYUCULARIM  |  TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması  |  Iğdır Belediyesin de Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalışan Personellere  |  AĞRI DAĞI BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ  |  TANDIRA DÜŞEN ÇOCUK FENA HALDE YARALANDI  |  DSİ'YE KADROLU İŞÇİ ALIM İLANI  |  Kışlık Çiçekler İle Oturma Bankları Park Ve Bahçelere Bırakıldı  |  I.Uluslararası 20. Yüzyılın ilk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu Sonuç Bildirgesi:  |  Seramik, Cam ve Çinicilik Atölyesi Üretime Başladı  |  Sanayi Sitesi Esnafı Eş Başkanlarına Teşekkür Ziyaretinde Bulundular  |  
Forum  Köşe Yazıları Gmurgul BÖYLE GÜNLERDE...

BÖYLE GÜNLERDE...


Gmurgul
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 118
Konu: 108
Cevap: 0
Bu Konu 1 yıl önce eklendi

BÖYLE GÜNLERDE...

BÖYLE GÜNLERDE...

31/10/2019

Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümü nedeniyle alışılmış nakaratları dinliyoruz, tv ekranlarından:
-Böyle günlerde bir bütün olmalıyız, ayrılık gayrılık olmamalı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nu dinliyorum, Üsküdar toplantısında. Artık ezbere bildiğimiz Cumhuriyet tanımlarını peşpeşe sıralıyor:
-Cumhuriyet bağımsızlıktır, özgürlüktür.
-Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.
-Cumhuriyet’te her kes eşittir, kimseye ayrıcalık tanınmaz.
-Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.
İnanan beri gelsin!
Çünkü yaşadıklarımız söylenenlerin tam tersidir. Meclis’te kadın milletvekili sayısı yok denecek kadar azdır. İktidar partisinden bir payandan olmasa iş sahibi olamazsın. Zengin-yoksul ayrımı gözlere batacak düzeydedir. Ulusal egemenlik tek kişinin dudakları arasındadır.
Say say bitmez.
Gerçekleri böylesine ters yüz etmeye dayanacak gücüm kalmadı.
Bu yıldönümünde kimseye “kutlu olsun” demedim. Evimin çatısına bayrak asmadım. İçi boşaltılmış törenlere katılmadım.
Böyle günlerde süslü konuşmalar yapmak, gösterişli toplantılar düzenlemek, fener alaylarıyla yürümek yalnızca kendi kendimizi kandırmaktır. Cumhuriyet’i ne hale getirdiğimizin üstü örtülüyor, sorunların çözümünden her yıl uzaklaştıkça uzaklaşıyoruz.
Böyle günlerde gerçeklerle daha bir ciddiyetle karşı karşıya gelmeli; hali-i pür melalimizi olanca gerçekliğiyle konuşmalıyız. Konuşmalıyız ki, Cumhuriyet’i Cumhuriyet olmaktan çıkaran ne varsa ortaya dökülüp mahkum edilsin. Öncelikle böylesi bir tutumla Cumhuriyet’e sahip çıkıp onu gerçekten inşa etmeye başlarız.

Tarih  :  31 Ekim 2019        Okunma  :  737        Yazan  :  Gmurgul

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz