Anasayfa   Forum   Haber   Resim   Video   İletişim   
DUYURU: SEVGİLİ VE DEĞERLİ OKUYUCULARIM  |  TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması  |  Iğdır Belediyesin de Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalışan Personellere  |  AĞRI DAĞI BEYAZ GELİNLİĞİNİ GİYDİ  |  TANDIRA DÜŞEN ÇOCUK FENA HALDE YARALANDI  |  DSİ'YE KADROLU İŞÇİ ALIM İLANI  |  Kışlık Çiçekler İle Oturma Bankları Park Ve Bahçelere Bırakıldı  |  I.Uluslararası 20. Yüzyılın ilk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu Sonuç Bildirgesi:  |  Seramik, Cam ve Çinicilik Atölyesi Üretime Başladı  |  Sanayi Sitesi Esnafı Eş Başkanlarına Teşekkür Ziyaretinde Bulundular  |  
Forum  Köşe Yazıları Akay Aktaş IĞDIR ŞEHİR OLACAK MI?

IĞDIR ŞEHİR OLACAK MI?


akayhoca
Seviye  Yönetici
Toplam Puan: 0
Giriş Sayısı: 271
Konu: 233
Cevap: 0
Bu Konu 1 yıl önce eklendi

IĞDIR ŞEHİR OLACAK MI?

IĞDIR ŞEHİR OLACAK MI?

Halkın Sesi 14/11/2000

Güncelleme: 31/10/2019

Başlığı ilk bakışta yadırgayabilirsiniz. Iğdır şehir değil mi diye. Evet şehir. Nüfusu fazla ve her türlü teknolojiye, modaya, dış kültüre açık. İstanbul’da Paris’te çıkan moda, devrisi gün Iğdır’a geliyor ve ilgileneni de buluyor. Ama bütün bunlar bir şehri şehir yapmaya yeter mi? Yeter diyorsanız bu yazıyı okumayı bırakın. Yok eğer yetmez diyorsanız ya da elbet Toşiba’nın bir bildiği vardır diyerek güven tazeliyorsanız, hem okuyun hem teşekkürlerimi kabul ediniz lütfen.
Iğdır’ın kendine özgü bir yemeği tatlısı var mıdır? Ya da folkloru. Azerbaycan-Kafkas folkloruyla, Azerbaycan mutfağı ile karıştırmayınız haa.
Bundan vazgeçtik, çapı büyük, hacmi darası ağır çeker bunların. Iğdır’ın bir sineması, tiyatrosu var mı? Bir mesire yeri, temiz bir lokali, bulvarı. Yok değil mi?
Peki bir grubu, müzik topluluğu var mı? Bandosu, korosu. O da yok. Saz müzisyen ekibi. O hiç yok.
Nesi var. Kahveleri çok. Boyacısı çok. Dilencisi çok. Sergicisi çok. Zaten bir şehrin gelişmişliği, kalkınmışlığı aslında bunlarla ölçülür. Siz bakmayın o ekonomist geçinenlerin göstergelerine. Ha unuttum. Yere çöp atanları, sümkürenleri, rasgele korna çalanları, teybin sesini keyfine göre açanları. Yani hanzosu magandası sebil,
Siz bütün bunlara bakarak şehir diyorsanız Iğdır’a, şehrin ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir.
Gençliğimizde, düğünlerimizde La Comparcita, Tuna Dalgaları, El Cor de Bes,,, çalardı. Pistin açılışı bunlarla olur ve Gelin Göçtü yerel havasıyla sona ererdi.
Düğüne gidenler, adeta şıklık yarışına girer, mutlaka sinekkaydı traş olur, kravat takardı. Şimdiki düğünlere gidenlere bakıyorum. Gençler, erkekler sallapati v e hırpani bir kılıkla gidiyorlar. Bayanlar ise saç yaptırmayı, bir şişe parfümü boca etmeyi şıklık sanıyorlar.
Kapalı mekanda şapkası, fötrüyle oturanı, sakız çiğneyeni ve hele sigara içen bayanları saymıyorum.
Ne dersiniz hala Iğdır’ın şehir olduğunu iddia edebilir misiniz?
Tarih  :  31 Ekim 2019        Okunma  :  768        Yazan  :  akayhoca

Spacenuke Spacenuke Facebook Facebook Twitter Twitter FriendFeed FriendFeed

Konuya Cevap Yaz